Bir Daha Asla! “Kristal Gece” kurbanlari anisina mesaleli yuruyus – 9 Kasim Carsamba Saat 17:00 – Reumannplatz

9 Kasım 1938 tarihinde Hitler Almanyası‘nın faşist terör rejimi – bu devlete 12 Mart 1938 tarihinden itibaren Avusturya da bağlanmıştı – yahudi halka karşı bir boykot kampanyası düzenledi.
Ertesi gece yüzlerce kafe, dükkan ve sinagog kundaklanarak ateşe verildi. Bu olaylar Viyana‘da da yaşandı. Faşistlerin tek düşmanı yahudi kökenliler de değildi. 1933 yılının başından itibaren binlerce komünist, sendikacı, eşcinsel, sosyal demokrat, hasta ve engellilerin yanında roman ve sintiler de yakalanıp dövülerek hapse veya toplama kamplarına kilitlenmiştir.  9 Kasım 1938‘de yaşanan yüzlerce masum insanın vahşice katledildiği faşist bir vahşettir.
Bugünse Avusturya‘da farklı burjuva partilerin  politikacıları tekrardan başka dinlere, göçmenlere ve sol düşünceye karşı tahrik ve düşmanlık yaratıyorlar. Onların bugün yaptıklarının da fikir olarak bir kundaklamadan ve sabotajdan çok farkı yoktur. Çünkü her sene faşist saldırı ve işlenen suçlar bu ülkede artmaktadır. 2010 yılında yüzde 28 artışla 580 saldırıya ulaşan bu faşist saldırganlığa artık bir dur deme vakti gelmiştir! Faşizme ve onun insanlık suçlarına, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı duyarlı tüm demokrat insanlarımızı bu eyleme katılarak seslerini duyurmaya çağırıyoruz.

Antifasist Yürüyüs

9 Kasim Carsamba

Saat 17:00

Reumannplatz, 10. Viyana

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: